Orta Asya ülkeleri Rusya olmadan istişare toplantısı düzenledi - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Orta Asya ülkeleri Rusya olmadan istişare toplantısı düzenledi

Abone Ol 

Kırgızistan’da Orta Asya Devlet Başkanları 4. İstişare Toplantısı’nda bölgede iş birliğinin artırılmasına dair bir karar çıkmasının yanı sıra, ortak bir haber kanalı oluşturulması tavsiye edildi.

Kırgızistan’ın Çolpon-Ata şehrinde Cumhurbaşkanlığı Kongre Merkezi’nde yapılan Orta Asya Devlet Başkanları 4. İstişare Toplantısına Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan liderleri katıldı.

Toplantıda bazı ülke liderleri Rusya’nın Ukrayna işgali nedeniyle bölgedeki güncel zorluklara karşı iş birliğini artırma kararı aldı.

Toplantı dün sona ererken Kırgızistan, Özbekistan ve Kazakistan devlet liderleri, 21. Yüzyılda Orta Asya’nın Kalkınması için Dostluk, Komşuluk ve İşbirliği Anlaşması’na imza attı. Bu ülkelerin yanı sıra toplantıya iştirak eden Tacikistan ve Türkmenistan liderleri iç prosedürlerin tamamlanmasının ardından bu antlaşmaya katılacağını açıkladı.

Rusya’nın toplantıya katılmadığı belirtilirken, bunun sebebinin Moskova’nın bölgedeki nüfuzunun azalması olduğu ifade edildi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov toplantıda yaptığı konuşmada, “Sosyal, ekonomik, etnik ve dini konuları bahane ederek güvenlik sorunları ortaya çıkaranlar var. Bu sorunlara karşı ortak bir çabayla mücadele edilmesi gerektiğini savunuyorum.” dedi.

Öte yandan Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, Tacikistan ile Kırgızistan arasındaki sınır problemlerinin çözülmesi hususunda barışçıl bir çözüm getirme teklifinde bulundu.

Kaynak: MepaNews

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close