Lukaşenko: "Nükleer savaşı önlemek için Ukrayna savaşı acilen sona ermeli" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Lukaşenko: “Nükleer savaşı önlemek için Ukrayna savaşı acilen sona ermeli”

Abone Ol 

Beyaz Rusya Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko, Rusya, Ukrayna ve Batı’nın “nükleer savaş uçurumundan” kaçınmak için Ukrayna’daki çatışmayı durdurmayı kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en yakın müttefiki Lukaşenko, Minsk’te AFP’ye verdiği özel bir röportajda, “Ukrayna’daki bu karışıklığı, operasyonu ve savaşı durdurmalı, bir anlaşmaya varmalı ve acilen sona erdirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Lukaşenko; “Duralım. Sonra nasıl yaşamaya devam edeceğimizi buluruz. Daha ileri gitmeye gerek yok. Nükleer savaşın kıyısındayız. Oraya gitmeye gerek yok.” açıklamasında bulundu.

Lukashenko, Batı’yı Rusya ile çatışmaya girmek ve Ukrayna savaşını kışkırtmakla suçladı ve  “NATO’nun ve ABD’nin, savaşa ihtiyacı vardı.” iddiasında bulundu.

Yaklaşık otuz yıldır Belarus’u yöneten 67 yaşındaki lider, Kiev yetkililerinin Moskova ile yeniden müzakereleri başlatmaları ve taleplerini kabul etmeleri halinde savaşı sona erdirebileceklerini belirtti.reye dahil edilmesini ve çatışmayı sona erdirmek için bir anlaşma yapılmasını talep etti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close