Okhotnik ağır saldırı İHA'sının seri üretimi başlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Okhotnik ağır saldırı İHA’sının seri üretimi başlıyor

Abone Ol 

Rus Savunma Kuruluşu Rostec CEO’su Sergei Chemezov  Başkan Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede, Rusya’nın 2023’te Okhotnik (Hunter) ağır saldırı insansız hava aracının seri üretimini başlatacağını açıkladı.

Rus Devlet savunma şirketi Rostec CEO’su Sergey Chemezov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile  yaptığı görüşmede, Okhotnik (Hunter) ağır saldırı insansız hava aracının seri üretiminin 2023’te başlayacağını söyledi.

Chemezov yaptığı açıklamada; “İlk Okhotnik uçan prototip 2021’de piyasaya sürüldü ve 2023’te seri üretime  başlayarak, ürünleri Rusya Savunma Bakanlığı’na teslim etmeye başlayacağız.” ifadeleri kullandı.

Rostec CEO’su Sergey Chemezov, Okhotnik’in “özel” kabiliyetinin, radarlar için daha az görünür olmasını sağlayan düz bir nozullu iticiye sahip olması olduğunu vurguladı.

Sukhoi Tasarım Bürosu tarafından geliştirilen S-70 Okhotnik drone, radar izini azaltan gizli teknoloji ve uçan kanat tasarımına (kuyruğu yok) sahip. Açık kaynakların verilerine göre 20 ton kalkış ağırlığına sahip olan drone, kabaca 1.000 km/s hıza çıkabiliyor.

Okhotnik ağır saldırı uçağı ilk uçuşunu 3 Ağustos 2019’da gerçekleştirdi. Ardından ise 27 Eylül 2019’da Okhotnik, Rus Su-57 beşinci nesil savaş uçağı ile birlikte bir uçuş gerçekleştirdi. Drone, yaklaşık 1.600 metre yükseklikte otomatik modda havada manevra yaptı ve uçuşu 30 dakikadan fazla sürdü.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close