Norveç, Ukrayna için AB askeri eğitim misyonunu finanse edecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Norveç, Ukrayna için AB askeri eğitim misyonunu finanse edecek

Abone Ol 

Norveç, Ukrayna askerlerinin eğitim misyonlarını desteklemek için Avrupa Birliği’ne 150 milyon Norveç kronu (15 milyon $) sağlayacağını duyurdu.

Yardım, Brüksel tarafından bu ayın başlarında başlatılan Ukrayna için sürmekte olan AB Askeri Yardım Misyonuna (EUMAM) katkıda bulunacak.

Norveç tarafından verilen bilgilere göre fonlar, Avrupa Barış Aracı Kurumu aracılığıyla askeri kaynaklara iletilecek ve eğitim planının genel işletme bütçesi için kullanılacak.

Norveç Savunma Bakanı Bjorn Arild Gram, “Ukrayna, Rus işgaline karşı koymak için yeterli silah ve malzeme elde etmek için diğer ülkelerin desteğine muhtaç. Biz de üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz.” açıklamasında bulundu. 

Norveç’in finanse ettiği eğitim sırasında AB, en az 15.000 Ukraynalı personelin askeri becerilerini geliştirmeyi planlıyor. Verilen bilgilere göre eğitimde hem temel hem de uzmanlık tatbikatları gerçekleştirilecek. 

Norveç ayrıca, İngiltere liderliğindeki Uluslararası Ukrayna Fonu’na 150 milyon dolarlık ek bir askeri destek yapacağını da duyurdu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close