Hindistan Donanması üçüncü yeni nesil araştırma gemisi 'Ikshak'ı denize indirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hindistan Donanması üçüncü yeni nesil araştırma gemisi ‘Ikshak’ı denize indirdi

Abone Ol 

Hindistan Savunma Bakanlığı, Hindistan Donanması için üçüncü Keşif Gemisi olan “Ikshak”ın Chennai, Kattupalli’de denize indirildiğini duyurdu.

Verilen bilgilere göre Ikshak araştırma gemisi, Hindistan Güney Donanma Komutanlığı’ndan Koramiral Makarand Arvind Hampiholi liderliğindeki bir törenle Bengal Körfezi’nde denize indirildi. 

Geminin inşaası için Hindistan Savunma Bakanlığı 2018’de Kolkata merkezli Garden Reach Shipbuilders & Engineers ile sözleşme imzalamıştı. L&T Shipbuilding savunma sanayi kuruluşu da Kattupalli’deki tesislerinde ilk üç geminin inşasına yardımcı oldu.

Birinci ve ikinci SVL sınıfı gemileri olan “Sandhayak” ve “Nirdeshak” 2021 ve 2022’de denize indirilmişti.

Dördüncü geminin de 2023 sonuna kadar tamamlanması ve yeni inşaa edilen gemilerin Hindistan Donanmasının eskiyen araştırma gemilerinin yerini alacak.

Hint SVL Filosu

Her gemi 110 metre (330 fit) uzunluğundadır ve jeolojik ve oşinografik verileri toplamak için yeni nesil hidrografik yeteneklerle entegre edilmiştir.

Bir SVL, dört adede kadar araştırma motorbotu, tek bir rotorcraft ve 200’den fazla personel taşıyabilir.

Gemiler, maksimum 18 knot (saatte 33 kilometre/21 mil) hıza izin veren iki ana motora ve çift şaft konfigürasyonuna sahip bir tahrik sistemi tarafından desteklenmektedir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close