Northrop Grumman, yeni lazer silah sistemi için prototip aşamasına geçtiğini duyurdu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Northrop Grumman, yeni lazer silah sistemi için prototip aşamasına geçtiğini duyurdu

Abone Ol 

ABD’li savunma devi Northrop Grumman tarafından yapılan açıklamada, yüksek enerjili bir lazer prototipi için tasarım incelemesinin tamamladığı duyuruldu.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, yeni 300 kilovat sınıfı lazer silah sisteminin ABD Savunma Bakanlığı için bir megavattan daha fazla ölçeklenebilir bir mimariye sahip olacağı belirtildi.

Northrop Grumman stratejik uzay sistemleri başkan yardımcısı ve genel müdürü Robert Fleming yapıtığı açıklamada; “Yeni konseptimiz, yüksek güçlü lazer ışınlarını maksimum güç için ölçeklendirilebilen ve tek bir ışında birleştirme yeteneği ortaya koyan bir sistemdir. Bu alandaki onlarca yıllık deneyimimizden yararlanarak bu yeni teknolojiyi sergileme yolundayız.” ifadelerini kullandı. 

Mart 2021’de ABD Savunma Bakanlığı, bir lazer prototipi sergilemesi için High Energy Laser Scaling Initiative (HELSI) kapsamında Northrop Grumman’a 72 milyon dolarlık bir sözleşme vermişti.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni konsept silahın 2023 yılının ikinci çeyreğine kadar prototip aşamasına gelmesi bekleniyor. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close