NATO, Polonya semalarında "havada müdahale tatbikatı" gerçekleştiriyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

NATO, Polonya semalarında “havada müdahale tatbikatı” gerçekleştiriyor

Abone Ol 

Polonya ve Hollanda ordusundan savaş uçağı pilotları,  Polonya’nın kuzeyindeki Malbork kentinde ortak bir havada müdahale tatbikatı gerçekleştirdi.

Polonya güvenlik kaynaklarından verilen bilgilere göre, Polonya’ya ait MiG-29 savaş uçakları ve Hollanda ordusuna ait F-35 savaş uçakları, NATO’nun doğu kanadında hava caydırıcılığı sergilemek için Polonya hava sahası üzerinde hava önleme manevraları gerçekleştirdi.

Polonya’nın kuzeyindeki Malbork kentinden bulunan NATO hava üssü,  Şubat ayından bu yana Polonya’da konuşlanmış olan Hollandalı F-35 jetlerine ev sahipliği yapıyor.

Tatbikata göre Hollanda ordusuna ait F-35 savaş uçakları, Polonya yakınlarında seyreden üç Rus askeri uçağını durdurmak için aynı hava üssünden havalandı ve Polonya Mig-29’ları onlara eşlik etti.

Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri Tuğgenerali Shackle, Reuters’e verdiği demeçte, tatbikatın başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini ve bu tür hamlelerin NATO’nun hava savunmasını güçlendirmek adına olumlu adımlar olduğunu belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close