NATO ilk 'Kuantum Stratejisini' yayınladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

NATO ilk ‘Kuantum Stratejisini’ yayınladı

Abone Ol 

NATO, NATO Dışişleri Bakanları tarafından onaylanmasının ardından ilk kuantum stratejisini yayınladığını duyurdu.

NATO tarafından yapılan açıklamada; “Bu girişim İttifak’ı kuantum teknolojilerinin güvenlik ve savaş üzerindeki beklenen etkilerine hazırlamayı amaçlamaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Verilen bilgilere göre stratej; kuantum teknolojisinin savunma ve güvenlik sektörlerinde uygulanmasını detaylandırarak, gelişmiş algılama, görüntüleme, konumlandırmada hassasiyet, navigasyon, zamanlama, denizaltıların gelişmiş tespiti ve kuantuma dirençli kriptografi yoluyla veri iletişiminin güçlendirilmesi gibi alanlara odaklanacak.

Gelişmeyi UK Defence Journal’a değerlendiren askeri uzmanlara göre; kuantum teknolojilerinin özel sektöre girmesi, stratejik önemi ve rekabetçi yönü ile birlikte NATO’yu bu endüstri üreticileri ile işbirliğini teşvik etmeye sevk etti.

Stratejinin amacı ise; “Transatlantik ittifakı ülkeleri arasındaki kuantum teknolojileri ekosistemini geliştirmek ve NATO’yu bu teknolojilerin potansiyel zararlı kullanımlarına karşı koruyacak şekilde donatmak” olarak açıklandı.

Kuantum teknolojisi, önemli savunma ve güvenlik etkileri nedeniyle NATO Müttefikleri tarafından öncelik verilen birkaç temel teknolojik alanın bir parçası haline gelme başladı. Bunlar arasında yapay zekâ, veri ve hesaplama, otonomi, biyoteknoloji, hipersonik teknolojiler, enerji ve itici güç, yeni malzemeler, yeni nesil iletişim ağları ve uzay yer almaktadır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close