NATO, Baltık bölgesinde 21 kez Rus uçaklarına önleme gerçekleştirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

NATO, Baltık bölgesinde 21 kez Rus uçaklarına önleme gerçekleştirdi

Abone Ol 

İngiltere, NATO’nun Avrupa’nın Baltık bölgesindeki hava polisliği operasyonları kapsamında İngiltere savaş uçaklarının son üç hafta içinde Rus uçaklarını 21 kez önlendiğini açıkladı.

İngiltere Hava Kuvvetleri Typhoon savaş uçakları, NATO’nun doğu kanadını güvence altına almak yürütülen Hava Polisliği görevi için Estonya’da bulunuyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Esonya’da NATO görevinde bulunan ve Avrupa’nın Baltık bölgesindeki hava polisliği operasyonlarını yürüten İngiltere savaş uçakları son üç hafta içinde Rus uçaklarını 21 kez önledi.

Rusya’da Wagner paramiliter grubunun isyanı nedeni ile bu gelişmenin gölgede kaldığını belirten uzmanlar, Balkan bölgesinde Rusya tarafından gerilimin tırmandırıldığına dikkat çekti.

İngiltere Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Mart ayından bu yana Estonya’daki bir hava üssünün dışında faaliyet gösteren İngiltere Typhoon savaş uçaklarının defalarca Rus uçaklarını izlemek için havalanmak zorunda kaldığı belirtildi.

Verilen bilgilere göre; önlenen Rus uçakları arasında Su-27 savaş uçakları, uzun menzilli bombardıman uçakları ve nakliye ve istihbarat toplama uçakları bulunuyordu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close