İngiltere Savunma İstihbaratı: "Rusya, Kırım'da savaş senaryoları için yunuslarını eğitiyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere Savunma İstihbaratı: “Rusya, Kırım’da savaş senaryoları için yunuslarını eğitiyor”

Abone Ol 

İngiliz askeri istihbaratı, Rusya’nın Ukrayna kuvvetlerine karşı koymak için ilhak edilmiş Kırım yarımadası etrafında yunusları eğittiğini açıkladı. 

İngiltere Savunma İstihbaratı, Rus Donanması’nın geçen yıldan bu yana Karadeniz Filosu’nun Sivastopol’daki ana üssünde güvenliğe büyük yatırım yaptığını açıkladı.

İngiltere Savunma İstihbaratı tarafından yayınlanan istihbarat raporunda; “Bu faaliyetler, liman girişindeki en az dört katmanlı bir güvenlik ağını ve bariyerleri içeriyor. Son haftalarda, bu savunma katmanları eğitimli deniz memelilerinin (yunuslar) sayısındaki artışla da güçlendiriliyor.” ifadeleri kullanıldı. 

Raporda yunusların “muhtemelen düşman dalgıçlara karşı koyma amaçlı” olduğu belirtildi. 

Raporda ayrıca; Rus Donanması’nın Arktik sularında da bir dizi görev için Beluga balinalarını ve foklarını kullandığı belirtildi. 

2019’da Norveç’te ortaya çıkan ve gözetleme için kullanıldığı spekülasyonlarına yol açan izleme cihazları takılı olan bir balina, geçen ay İsveç kıyılarında yeniden ortaya çıkmıştı.

Rapora göre; Rusya Savunma Bakanlığı son olarak 2016 yılında, askeri görevler için kullanmak üzere eğitilmiş beş adet yunus satın almıştı.

Hem Sovyetler Birliği hem de Amerika Birleşik Devletleri, Soğuk Savaş sırasında yunusları kullandı ve onları denizaltıları ve mayınları tespit etmek ve limanların ve gemilerin yakınındaki şüpheli nesneleri veya unsurları tespit etmek için eğitti.

Emekli bir Sovyet albay AFP’ye verdiği demeçte, Moskova’nın yunusları düşman gemilerine patlayıcı cihazlar yerleştirmeleri için de eğittiğini iddia etti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close