Münih Güvenlik Konferansı: "Türkiye ile krizi çözmeliyiz, yoksa bu Putin için zafer olur" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Münih Güvenlik Konferansı: “Türkiye ile krizi çözmeliyiz, yoksa bu Putin için zafer olur”

Abone Ol 

Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Christoph Heusgen, Türkiye’nin, İsveç ve Finladiya’nın NATO üyeliğine karşı koyduğu blokajı; Die Welt gazetesine verdiği röportajda değerlendirdi.

Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Christoph Heusgen, Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelikleri konusundaki tavrına yönelik bir çözüm bulunamazsa, bunun Putin için bir zafer anlamına geleceğini söyledi.

“TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ AVRUPA’NIN YARARINA”

Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle son derece büyük önem taşıdığını belirten Heusgen, bu nedenle Ankara’yla yakın işbirliğinin Avrupa’nın yararına olduğunu vurguladı.

“TÜRKİYE’YLE DAHA ÖNCE DE KRİZLER YAŞANDI, SORUNLAR YİNE ÇÖZÜLEBİLİR”

Türkiye’nin bu önemine karşı zorlu bir partner de olduğunu ifade eden Heusgen, Ankara’yla 2009 NATO Zirvesi örneğinde olduğu gibi daha önce de krizler yaşandığını, ancak bu krizlerin çözüme ulaştırıldığını hatırlattı.

“PUTİN’İN ZAFERİ OLUR”

Haziran ayına işaret eden Heusgen; “Haziran ayı sonunda Madrid’de düzenlenecek NATO Zirvesi’nden olumlu bir sonuç almak elzem oldu” dedi.

Heusgen, “Eğer başarısız olursak Putin bundan bir zafer çıkartır” ifadesini kullandı.

ANKARA YAZILI MUTABAKAT İSTEDİ

Türkiye, terör örgütü PKK/YPG’ye destek verdikleri gerekçesiyle İsveç ve Finladiya’nın NATO üyeliğine karşı çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; bu konu ile ilgili yaptığı her açıklamada, sundukları şartların iki ülke tarafından kabul edilmesini ve örgüte verdikleri desteği kesmelerini istedi. Bunu İsveçli ve Finlandiyalı mevkidaşlarına da iletti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Ankara’da İsveç ve Finlandiya heyetiyle yapılan görüşmede; Türkiye’nin taleplerinin iletildiğini, bu iki ülkeden yazılı mutabakat istediklerini belirtmişti.

Kaynak: Haber7

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close