Moskova, Avrupa sınırlarına taktik nükleer silahlar konuşlandırabilir - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Moskova, Avrupa sınırlarına taktik nükleer silahlar konuşlandırabilir

Abone Ol 

Rus devlet televizyonu, Finlandiya ve İsveç’in Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (Nato) katılması halinde topraklarında askeri üsler kurulmasına izin verdiği takdirde Moskova’nın Avrupa sınırlarına taktik nükleer silah yerleştirebileceğini aktardı.

 

Rusya Güvenlik Konseyi başkan yardımcısı Dmitry Medvedev haftalar önce, Rusya’nın NATO’nun İskandinav ülkelerindeki genişlemesine yanıt olarak Polonya ve Litvanya arasındaki Kaliningrad kalesine nükleer silahlar ve hipersonik füzeler yerleştirebileceğini söyledi.

 

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, bugün parlamentoda yapılan görüşmeler sonrasında İsveç hükümetinin NATO’ya başvuru yapma kararı aldığını açıkladı.

 

Kremlin Sarayı’nda yapılan liderler zirvesinde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım kararıyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Putin , “İsveç ve Finlandiya ile sorunumuz yok. NATO’nun İsveç ve Finlandiya’ya genişlemesinde Rusya’ya doğrudan tehdit yok ancak askeri altyapının bu bölgeye genişletilmesi tepkimizi tetikleyecek. Oluşturulacak tehditlere bakacağız. Buna göre tepki vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close