Moldova, Almanya'dan sipariş ettiği Piranha-3H zırhlı araçları teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Moldova, Almanya’dan sipariş ettiği Piranha-3H zırhlı araçları teslim aldı

Abone Ol 

Moldova, Almanya ile yaptığı askeri destek paketi anlaşması kapsamında Almanya’dan 19 adet Piranha-3H zırhlı personel taşıyıcısının (ZPT) ilk üçünü teslim aldı.

Almanya’ya göre teslimat, Ekim ayında Savunma Bakanı Christine Lambrecht’in Kişinev’e yaptığı bir ziyaret sırasında imzalanan ikili bir anlaşmanın parçası olarak gerçekleştirildi.

Lambrecht basın açıklamasında, “Birlikte Moldova’nın silahlı kuvvetlerini güçlendiriyoruz. Bu araçların hızlı teslimatı, iki ülke arasındaki etkin iş birliğinin harika bir örneğidir.” ifadelerini kullandı.

Verilen bilgilere göre zırhlı araçlar, Moldova’nın barışı koruma taburu tarafından kullanılan eski modellerin yerini alacak şekilde ayarlandı.

Kalan 16 Piranha-3H, bu yıl Moldova silahlı kuvvetlerine teslim edilecek.

Piranha-3H APC

İsviçreli savunma firması Mowag tarafından geliştirilen Piranha-3H APC, önceki modellere göre daha yüksek seviyede koruma sunan, kompozit zırh takımına sahip tekerlekli bir araçtır.

Araç, iki veya üç operatör dahil olmak üzere 11 adede kadar tam donanımlı askeri taşıyabilme kapasitesine sahiptir.

Piranha-3H, uzaktan kumandalı 12,7 milimetre makineli tüfek veya koaksiyel 7,62 milimetre makineli tüfek gibi silahlarla donatılabiliyor ve 40 milimetrelik bir otomatik el bombası fırlatıcı monte edilebiliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close