Microsoft'dan jet yakıtı üretim tesisine destek - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Microsoft’dan jet yakıtı üretim tesisine destek

Microsoft İklim İnovasyon Fonu, LanzaJet’in ilk alkolden jete sürdürülebilir havacılık yakıtı üretim tesisinin inşasını desteklemek için 50 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.

-Military & Aerospace’de yayımlanan makalenin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır. 

 

Sürdürülebilir yakıt teknolojisi şirketi ve yenilenebilir yakıt üreticisi olan CHICAGO – LanzaJet, Microsoft İklim İnovasyon Fonu aracılığıyla Georgia, Soperton’daki Freedom Pines Fuels tesisi için finansman sağladığını duyurdu.

Microsoft İklim İnovasyon Fonu, LanzaJet’in ilk alkolden jete sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) üretim tesisinin inşasını desteklemek için 50 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. Microsoft’un finansmanının yenilikçi yapısı, LanzaJet’in küresel pazara daha düşük maliyetli sürdürülebilir havacılık yakıtı ve yenilenebilir dizel getirmesini sağlayacak.

Freedom Pines Fuels’in inşaatı, küresel ekonomiyi etkileyen tedarik zinciri, üretim ve işgücü kıtlıklarına rağmen planlandığı gibi ilerliyor. Tesisin inşası devam etmekte; bazı modüller çoktan tamamlandı ve nihai tesisin mühendisliği tamamlanmak üzere.

LanzaJet Freedom Pines Fuels tesisinin bu yıl mekanik olarak tamamlanması ve 2023’te atık bazlı hammaddeler de dahil olmak üzere sürdürülebilir etanolden yılda 10 milyon galon SAF ve yenilenebilir yakıt üretmeye başlaması bekleniyor.

LanzaJet, küresel talebi karşılamak ve devam eden enerji geçişini sağlamak için sürdürülebilir yakıt üretimini büyütmek için kurucu yatırımcılarıyla birlikte çalışmaya devam ediyor. Microsoft’un LanzaJet’e verdiği mali destek, LanzaTech, Inc., Suncor Energy Inc., Mitsui & Co., Ltd., British Airways, Shell ve All Nippon Airways dahil olmak üzere diğer LanzaJet fon sağlayıcılarına katılıyor – hepsi yeni süreci hızlandırmak ve tesisi inşa etmek için birlikte çalışıyor.

 

Kaynak: M5

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close