Fincantieri, İtalya'nın yeni nesil denizaltısının üretimine başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fincantieri, İtalya’nın yeni nesil denizaltısının üretimine başladı

İtalyan gemi inşa firması Fincantieri, ülkenin Yakın Gelecek Denizaltı (NFS) programının bir parçası olarak U212 yeni nesil denizaltının üretimine başladığını duyurdu.

-Defense Post’ta yayımlanan haberin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır.

 

1,64 milyar dolarlık bir bütçeye sahip olan U212NFS programının, İtalyan Donanmasının sualtı gözetleme ve karasularının kontrolünü sürdürme ihtiyacını karşılaması bekleniyor.

Program, ülkenin diğer dört Sauro sınıfı denizaltısı artık operasyonel olmadığında, hizmetin gelecekte askeri misyonlar yürütmesi için gerekli yeteneği sağlayacak.

Üretim tamamlandıktan sonra, İtalyan Donanması yeni denizaltıları seyir özgürlüğü, korsanlıkla mücadele, sınır savunması, terörle mücadele ve deniz altyapısının korunması gibi görevleri yürütmek için kullanacak.

Fincantieri, “Denizaltılar, İtalya’nın katıldığı en önemli ittifaklar olan NATO ve AB çerçevesinde, ulusal çıkarları ve savunmayı koruyarak, toplum yararına günlük olarak birçok farklı görevi yerine getiriyor” dedi.

U212NFS’nin ilk teslimatlarının 2027 ve 2029’da yapılması bekleniyor.

‘Gerçek Bir Teknolojik Sıçrama’ 

Fincantieri, İtalya’nın ilk U212 yeni nesil denizaltılarının üretiminin, şirketin elde ettiği “teknolojik liderliği” kullanacağını ve pekiştireceğini açıkladı.

Firma, İtalyan savunma endüstrisi tarafından geliştirilen gelişmiş bileşenleri entegre ederek denizaltıların gelişmiş yeteneklerini geliştirmek için bilgi birikimini kullanıyor.

Fincantieri CEO’su Giuseppe Bono’ya göre şirket, ileri savaş sistemlerinin tasarımı ve entegrasyonundan başlayarak, İtalyan gemilerinin yapımında “gerçek bir teknolojik sıçrama” yapacak.

Bono geçen yıl, “Bu, İtalya’nın bu kadar gelişmiş unsurlar inşa edebilen sınırlı sayıda ülke arasında ana aktör olmaya devam etmesini sağlayacak” dedi.

U212NFS programında denizaltı üretiminin yanı sıra ilgili hizmet içi destek, iki ek ünite seçeneği ve bir eğitim merkezinin kurulması yer alıyor.

 

Kaynak: M5

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close