Medvedev: "Rusya, Ukrayna'da kurulması planlanan yabancı askeri üsleri vuracak" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Medvedev: “Rusya, Ukrayna’da kurulması planlanan yabancı askeri üsleri vuracak”

Abone Ol 

Rus devlet medyası TASS’ın haberine göre, Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, Ukrayna’da yabancı askeri üsler kurulması halinde Moskova’nın bu üsleri mutlaka vuracağını söyledi.

AB tarafından Ukrayna için hazırlanan güvenlik garantileri deklarasyonuna atıfta bulunan Medvedev, bu planın katma değeri olmayan “işe yaramaz bir kağıt parçası” olduğunu belirterek, hayata geçirilmesi durumunda ciddi sonuçları olacağını belirtti.

AB tarafından Ukrayna için hazırlanan güvenlik garantileri deklarasyonu, Kiev’e silah tedariki, asker eğitimi, askeri programların finansmanı ve Ukrayna topraklarında askeri üslerin kurulması da dahil olmak üzere daha pek çok konuda planlamayı içerisinde barındırıyor.

Medvedev, Ukrayna içerisinde kurulacak olası askeri üslerin, Rusya’nın ulusal güvenliğine tehdit oluşturacağını ve NATO’nun Rusya ile topyekün savaş için hazırlık yapması anlamanına geldiğini iddia etti.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev ayrıca, NATO’nun Ukrayna’da konuşlanma çabalarını dikkatle takip ettiklerini belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close