İngiliz uçak gemisi "gizli görev için" Kuzey Kutbu'na konuşlandırılacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiliz uçak gemisi “gizli görev için” Kuzey Kutbu’na konuşlandırılacak

Abone Ol 

İngiltere’nin yüksek hazırlık seviyesine sahip uçak gemisi HMS Queen Elizabeth’in, çok uluslu gizli bir görevi icra etmek üzere Kuzey Kutbu’na konuşlandırılacağı açıklandı.

UK Defence Journal tarafından verilen bilgilere göre gemi, “gizli bir kargo uçağının” acil iniş seçeneği olarak kullanılmak üzere konuşlandırılacak.

Geçtiğmiz hafta da Typhoon jetlerinin de iniş yapacak olan kargo uçağına eskort görevi için Kuzey Kutbu’na konuşlandırılacağı duyurulmuştu.

UK Defence Journal’a konuşan İngiliz güvenlik kaynaklarına göre; İçeriği açıklanmayan kargonun birkaç gün içerisinde bölgeye ulaştırılması bekleniyor.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nicholas Cringle;

“Kuzey Kutup Dairesi içinde şu anda açıklanmayan bir yerden başlatılan çok uluslu bir hava taşımacılığı misyonunu desteklemek üzere bir yardım talebi aldık. Bu nedenle HMS Queen Elizabeth, ilgili kargo uçağının iniş yapması ve yakıt ikmali yapması gerektiğinde acil durum tedariki seçeneği sağlamak üzere bölgeye yönlendiriliyor.” açıklamasında bulundu.

Bu açıklama, İngiltere’nin Kuzey Kutup bölgesinden yapılan kargo uçuşlarını takip etmek üzere bu ay yüksek alarm durumuna geçtiğinin duyurulmasından kısa bir süre sonra geldi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close