Medvedev: "Batı nükleer bir gücü parçalamaya çalışarak ölümle satranç oynuyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Medvedev: “Batı nükleer bir gücü parçalamaya çalışarak ölümle satranç oynuyor”

Abone Ol 

Rusya eski Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Batılı ülkelerin Rusya’yı ortadan kaldırmak için Ukrayna’daki çatışmadan faydalandığını öne sürerek, nükleer bir gücü parçalamaya çalışmanın her zaman ‘ölümle bir satranç oyunu’ olduğunu söyledi.

Sky News’in haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önemli bir müttefiki olan Medvedev, ülkenin en büyük sosyal medya platformu Vkontakte’de yaptığı paylaşımda, batılı liderlerin Rusya’nın çöküşüne dair gizli düşünceyle uyuyakaldığını ifade etti.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev, sürmekte olan sert savaşı Sovyetler Birliği’nin çöküşüne benzetti ve Ukrayna’nın başlıca müttefiklerini Rusya’nın kurumlarına benzer bir yıkım girişiminde bulunmakla suçladı.

Medvedev söz konusu paylaşımında şu ifadelere yer verdi;

“Rusya devlet kurumlarının çalışmayı bırakması için her şeyi yapıyorlar. 1991’de olduğu gibi ülkeyi etkin yönetimden yoksun bırakmaya ve sonuç olarak Rusya’yı siyasi alandan çıkarmaya çalışıyorlar. Bütün bunlar, devletimizin çöküşüne dair gizli düşünceyle uykuya dalan Anglo-Sakson sapıklarının kirli rüyaları olduğu açıktır.”

Ukrayna’daki çatışmaya yabancı müdahale girişimlerinin son derece tehlikeli sonuçları olacağı konusunda uyaran Medvedev, batılı güçlerin ülkenin kurumlarını devirmesi halinde, Rusya’nın nükleer cephaneliğinin insanlığı yok edebileceğini vurguladı.

“Medvedev, “Bir nükleer gücün şiddetli bir şekilde parçalanması her zaman ölümle bir satranç oyunudur ve tam olarak ne zaman mat olacağı bilinmektedir. Soyvetler Birliği’nin çöküşünün ardından tüm stratejik nükleer cephanelik ülkemizde kaldı ve bu Büyük Rusya’nın korunmasının en iyi garantisidir” diye ekledi.

Rusya, Soğuk Savaş’tan bu yana nükleer silah stokunu önemli ölçüde azaltmış olsa da, hala dünyadaki en büyük nükleer savaş başlığı stokunu elinde tutuyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close