Lockheed Martin, Mısır'ın Apache helikopterlerindeki sensörleri yükseltecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Lockheed Martin, Mısır’ın Apache helikopterlerindeki sensörleri yükseltecek

Abone Ol 

ABD Savunma Bakanlığı, Lockheed Martin ile Mısır ordusuna ait Boeing AH-64D Apache saldırı helikopterlerindeki sensörleri yenilemek için 102.4 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

-The Defense Post’ta yayımlanan makalenin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır.

 

Pentagon ve Lockheed arasında imzalanan sözleşme, helikopteri en son AH-64E Apache Guardian standardına yükseltmeye yönelik daha geniş bir modernizasyon çabasının parçası olarak Apache Saldırı Helikopteri Modernize Hedef Tespiti Belirleme/Pilot Gece Görüş Sensör Sistemini (M-TADS/PNVS) kapsıyor.

2,3 Milyar Dolarlık Yükseltme

ABD Dışişleri Bakanlığı, Mayıs 2020’de 43 Mısır Apaçi helikopterini tahmini 2,3 milyar dolar karşılığında yenileme teklifini onaylamıştı. Bu yükseltme, “yeniden üretilmiş motorlar ve AN/ASQ-170 Modernize Hedef Tespiti ve Tanımlama Görüşü/AN/AAR-11 Pilot Gece Görüş Sensörleri” ve diğer ekipmanları içeriyordu.

M-TADS/PNVS, gündüz, gece ve olumsuz hava görevlerinde “hava mürettebatına pilotaj, hedefleme ve gelişmiş durumsal farkındalık için daha yüksek çözünürlük” sağlayan gelişmiş bir elektro-optik atış kontrol sistemidir.

Terörle Mücadele İçin

Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı 2020’de Mısır hükümetinin yükseltilmiş Apache’leri “Mısır ve İsrail’in güvenliğini tehdit eden ve bölgesel istikrarı baltalayan Sina Yarımadası’ndan kaynaklanan terörist faaliyetlere” karşı koymak için kullanmayı planladığını belirtti.

Ajans, anlaşmanın Mısır, ABD ve müttefikleri arasındaki birlikte çalışabilirliği artıracağını da sözlerine ekledi.

 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close