ABD'den, Fransa'ya MQ-9 için lojistik desteğine onay - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD’den, Fransa’ya MQ-9 için lojistik desteğine onay

Abone Ol 

ABD Dışişleri Bakanlığı, MQ-9 Müteahhit Lojistik Desteği ile ilgili ekipmanın, tahmini maliyeti 300 milyon dolar olan Fransa Hükümetine olası bir Yabancı Askeri Satışını onayladı.

Fransa, yüklenici tarafından sağlanan MQ-9 uçak bileşenleri, yedek parçaları ve aksesuarlarının dahil edilmesi için Müteahhit Lojistik Desteği satın almayı talep etmişti; onarım ve iade; yazılım ve yazılım destek hizmetleri; simülatör yazılımı; personel eğitimi ve eğitim ekipmanı; yayınlar ve teknik belgeler; ABD Hükümeti ve yüklenici, mühendislik, teknik ve lojistik destek hizmetleri sağladı; ve lojistik ve program desteğinin diğer ilgili unsurları. Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA) Cuma günü yaptığı açıklamada, tahmini toplam maliyetin 300 milyon dolar olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, toplam değeri 1,5 milyar dolara varan 16 adet silahsız MQ-9, ilgili ekipman, yer kontrol donanımı ve desteğinin satışını onaylamıştı. O zamanlar Reaper’lar silah taşıma yeteneğine sahip olsalar da, Fransa onları silahlandırmamayı seçmişti.

Ocak 2014’te Fransız Hava Kuvvetleri, MQ-9 (Blok 1) Orta İrtifa Uzun Dayanıklılık (MALE) Reaper insansız hava araçlarını teslim aldı ve Sahel çölünde sınır keşifleri için Nijer’deki Niamey Hava Üssü’nde konuşlandırdı. Bu dronlar, halihazırda çeşitli alanlarda faaliyet gösteren Harfang dronlarını tamamladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close