Letonya, Rusya ve Belarus'a komşu sınırını askeri olarak güçlendime planını duyurdu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Letonya, Rusya ve Belarus’a komşu sınırını askeri olarak güçlendime planını duyurdu

Abone Ol 

Letonya, bölgedeki askeri çatışmalara karşılık olarak Letonya’nın sınır güvenliğini güçlendirmek için 331 milyon dolar bir programı onayladığını duyurdu.

UK Defence Journal tarafından verilen bilgilere göre; “Doğu Sınırı Tahkimatı Karşı Hareketlilik Planı” olarak adlandırılan program dahilinde Letonya, 331 milyon dolarlık bir bütçe ile Rusya ve Belarus’a komşu olan sınırını askeri olarak güçlendirecek.

Letonya plan doğrultusunda; Moskova ve Minsk topraklarına komşu sınırının tamamını savunma gücü destek karakolları, tanksavar siperleri, engel hatları ve taktik ekipman depolarıyla kaplayacağını açıkladı.

Verilen bilgilere göre çalışmalar Mart ayında başlayacak ve beş yıl boyunca devam edecek.

Doğu sınırı tahkimatanı

Letonya, karakolların birliklerin kabiliyetlerini daha da artırmak için “güçlendirilmiş yapılara ve tahkimatlara” sahip olacağını açıkladı.

Plana göre ayrıca, siperlerin sayısını arttırmak ve düşmanın hareket kabiliyetini engellemek için bölgelerin yakınındaki mevcut yollar ve hendekler yeniden düzenlenecek.

Siperlerin işlevlerini sürdürmek için sınır boyunca çeşitli engel hatları yerleştirilecek ve bu hatlar anti-tank mayınları ile donatılacak.

Bu arada, planlanan güvenli depolar, sınırda konuşlanmış askeri birliklere hızlı destek sağlamak için patlayıcıları, mayınları ve mühendislik sistemlerini barındıracak ve bir saldırı durumunda ana ulaşım yollarının, köprülerin ve demiryollarının “anında ve etkili” bir şekilde kapatılmasını kolaylaştırmak için ek projeler geliştirilecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close