Letonya, Almanya'dan IRIS-T hava savunma sistemi talep etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Letonya, Almanya’dan IRIS-T hava savunma sistemi talep etti

Abone Ol 

Litvanya Savunma Bakanı Laurynas Kasciunas, Litvanya’nın Almanya’dan IRIS-T orta menzilli hava savunma sistemi satın almayı planladığını açıkladı.

Litvanya Savunma Bakanı Laurynas Kasciunas açıklamayı, Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius ile yaptığı görüşmenin ardından gerçekleştirdi.

Kasciunas gazetecilere yaptığı açıklamada; “Bugün ülkemiz açısından çok önemli bir gelişmeyi açıklayabilirim. Almanya’dan IRIS-T orta menzilli hava savunma sistemi satın almayı planlıyoruz. Ukrayna’da kendini kanıtlamış ve etkili olan bu sistem yakın gelecekte silahlı kuvvetlerimizin bir parçası haline gelebilir.” ifadelerini kullandı.

Alman Savunma Bakanı Boris Pistorius ise; “Hazır bir IRIS-T sistemine sahip değiliz. Ukrayna için kendi sistemimizden vazgeçtik ve şimdi üretim kapasitesini arttırmak için askeri sanayimizle görüşüyoruz” açıklamasında bulundu.

Geçen yıl da Estonya ve Letonya’nın, Alman savunma sanayi üreticisi Diehl’den yaklaşık 1 milyar Euro karşılığında IRIS-T sistemleri satın almak üzere ortak bir anlaşma imzaladığı bildirilmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close