İngiliz ordusu yeni drone savunma sistemini tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiliz ordusu yeni drone savunma sistemini tanıttı

Abone Ol 

İngiliz Savunma Bakanlığı, yüksek güçlü radyo dalgaları kullanarak tek tek ve sürü halindeki insansız hava araçlarını etkisiz hale getirebilecek yeni sistemini tanıttı.

Savunma Bakanlığı, Radyo Frekansına Yönlendirilmiş Enerji Silahı ya da RFDEW olarak adlandırılan sistemin, gelen düşman insansız hava araçlarına radyo dalgaları göndererek iç elektrik unsurlarını kullanılamaz hale getirdiğini açıkladı.

Savunma sanayi haber sitesi Dronedj tarafından verilen bilgilere göre; karşı drone platformu bir kilometre mesafeye kadar etkili ve geliştirilen diğer doğrudan enerji sistemlerinin aksine atış başına sadece 0.12 dolar maliyeti var.

İngiliz Savunma Bakanlığı’nın anti-drone sistemiyle ilgili duyurusunda; “Atış başına sadece 0,12 dolar maliyetle RFDEW, geleneksel füze tabanlı hava savunma sistemlerine önemli bir alternatiftir ve tehlikeli drone sürülerini anında etkiyle düşürebilir.” ifadeleri kullanıldı.

Verilen bilgilere göre platform halen geliştirilme aşamasında ve Savunma Bakanlığı, sistemin vuruş mesafesini uzatmaya yönelik testlerin de devam ettiğini açıkladı.

İngiliz Savunma Bakanlığı’nın Savunma Tedarikinden Sorumlu Bakanı James Cartlidge ise, “Ukrayna’daki savaş bize mürettebatsız sistemlerin konuşlandırılmasının önemini gösterdi, ancak bunlara karşı da savunma yapabilmeliyiz. Önümüzdeki yıllarda savunma harcamalarımızı arttırırken, insansız hava araçları planlamalarımızın ön saflarında yer alacak.” açıklamasında bulundu.

Savunma Bakanlığı sistemin kara, hava ve deniz üzerindeki bir dizi İHA tehdidini tespit, takip ve angaje edebileceğini, ardından bu İHA’ların kritik elektronik bileşenlerini bozmak veya zarar vermek için yüksek güçlü radyo dalgaları yayabileceğini belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close