Kuzey Makedonya'dan dört adet AW149 ve dört adet AW169M helikopter siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kuzey Makedonya’dan dört adet AW149 ve dört adet AW169M helikopter siparişi

Abone Ol 

Savunma sanayi kuruluşlarından Leonardo, Kuzey Makedonya Ordusu için dört AW149 ve dört AW169M helikopteri sağlamak üzere bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Kuzey Makedonya Savunma Bakanlığı helikopterlerden yedisinin nakliye, yangın söndürme ve kurtarma görevlerinde kullanılacağını, birinin ise özel olarak tıbbi araç olarak donatılacağını açıkladı.

Verilen bilgilere göre sözleşme, göreve özel kabiliyetler, yedek parça ve sarf malzemeleri ile test ekipmanı ve uçuş ve teknik personel eğitimi de dahil olmak üzere filonun lojistik destek paketini kapsıyor.

Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Slavjanka Petrovska bu alımın Üsküp’ün daha modern bir silahlı kuvvetler oluşturma yönündeki bilinçli çabalarının bir parçası olduğunu belirtti.

Petrovska, “Yeni helikopterlerin satın alınmasıyla, havacılık bileşeninde önemli bir modernizasyon ve hem Ordunun ihtiyaçları hem de ülkemizin diğer sivil kurumlarının desteği için görev yapma kabiliyetlerinde bir artış olacak” açıklamasında bulundu.

Bakan, satın alma işleminin bakanlık ve ordu uzmanlarından oluşan Entegre Proje Ekibi tarafından önerildiğini ve bu ekibin çeşitli gösteri uçuşları gerçekleştirdikten sonra diğer potansiyel adaylar arasından bu modelleri seçtiğini de sözlerine ekledi.

Helikopterlerin 2026 yılının ikinci yarısından 2028 yılının sonuna kadar teslim edilmesi bekleniyor.

Modern Kuzey Makedonya ordusu

Petrovska, 2023 yılında Kuzey Makedonya silahlı kuvvetlerini modernizasyon yoluyla güçlendirme kararının, bakanlığın ordunun hangi bölümlerinin en çok dönüşüme ihtiyaç duyduğu konusunda strateji belirlemeye başladığı 2018 yılı gibi erken bir tarihte alındığını açıkladı.

Ülkenin mevcut savunma bütçesi gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 1,85’ini oluşturuyor ve bunun üçte biri modernizasyon ve teçhizat için ayrılıyor.

Yakın zamanda yapılan askeri alımlar arasında ABD ile imzalanan 118 milyon dolarlık Ortak Hafif Taktik Araçlar anlaşması da yer alıyor ve bu anlaşma daha önce imzalanan 79 milyon dolar değerindeki 71 adetlik sözleşmenin devamı olma özelliği taşıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close