Brezilya, Fransa ile birlikte ürettiği Riachuelo Sınıfı üçüncü denizaltısını denize indirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Brezilya, Fransa ile birlikte ürettiği Riachuelo Sınıfı üçüncü denizaltısını denize indirdi

Abone Ol 

Brezilya, Fransa ile işbirliği içinde inşa edilen Riachuelo sınıfı üçüncü denizaltı olan Tonelero’yu (S42) Rio de Janeiro’daki Itaguaí Donanma Kompleksinde resmen suya indirdi.

ABD merkezli Defence Express tarafından verilen bilgilere göre, suya indirme törenine Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron öncülük etti.

Verilen bilgilere göre suya indirilen yeni S42 denizaltısı, Brezilya’nın güneydoğusundaki Itaguaí’de bulunan Madeira Adası’ndaki ana limanında kardeş denizaltıları Riachuelo ve Humaitá’ya katılacak.

Yeni denizaltı, önümüzdeki 6 ay boyunca denizdeki verimliliğini değerlendirmek, navigasyon ve savaş sistemlerinin düzgün çalışmasını sağlamak için daha fazla teste tabi tutulacak.

Denizaltı programı Brezilya ve Fransa arasında 2008 yılında imzalanan ve 7.9 milyar dolarlık bir bütçe ile hayata geçirilen bir sözleşmenin parçası. Denizaltının üretiminde savunma sanayi kuruluşları Itaguaí ve Naval Group denizaltının ana geliştiricileri olarak görev yaptı.

Dördüncü bir denizaltı olan Angostura’nın 2025 sonlarında denize indirilmesi planlanıyor.

Brezilya’nın Riachuelo Sınıfı Denizaltıları

Fransa’nın Scorpène sınıfı denizaltılarından sonra modellenen Riachuelo sınıfı gemiler biraz daha büyük olup 71 metre uzunluğa ve 6 metre genişliğe sahiptir.

Denizaltılar, saatte 24 mil/39 kilometre hıza ulaşmasını ve 70 gün boyunca aralıksız görevde kalmasını sağlayan dizel-elektrik tahrik sistemiyle donatılmıştır.

Nükleer enerjiyle çalışan Álvaro Alberto modeli şu anda geliştirme aşamasındadır ve 2033 yılına kadar denize indirilmesi planlanmaktadır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close