Kuzey Kore: "Ortadoğu'daki çatışmalarda 'tek suçlu' ABD'dir" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Kuzey Kore: “Ortadoğu’daki çatışmalarda ‘tek suçlu’ ABD’dir”

Abone Ol 

Filistin-İsrail çatışmasının 17’inci gününde bölgedeki durumla ilgili resmi açıklama yapan Kuzey Kore, Orta Doğu’daki çatışmalardan ‘yalnızca’ ABD’nin sorumlu olduğunu duyurdu.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA tarafından yayınlanan makalede, Kuzey ABD’nin Orta Doğu’daki çatışmaların ‘tek suçlusu’ olduğu vurgusu yapılırken, değerlendirmede, “(ABD) Bu savaşı desteklerken çatışmaların sorumluluğunu Filistin tarafına yüklemeye çalışıyor. Bununla birlikte kendileri de kasıtlı olarak çatışmayı kışkırtıyor” ifadelerine yer verildi.
Kuzey Kore resmi ajansı, Ortadoğu’daki durumun giderek kötüleşmeye devam ettiğini vurguladığı amakalesinde, “Bölge ‘topyekün bir savaşa’ yaklaşıyor” diye yazdı.
Orta Doğu’da topyekün bir savaşa dönüşebilecek bölgesel gerilimlerin yaratıcısının ABD olduğunun altını çizen KCNA, bu bölgedeki katliamların ABD’nin taraflı ve kasıtlı kışkırtmaları nedeniyle yoğunlaştığını da eklediği açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Akut çatışmanın patlak vermesinin ardından ABD, İsrail’e derhal destek ve silah tedarik sözü vermiş, ayrıca uçak gemilerini çatışma bölgesine göndermiştir. Bununla birlikte ülkenin savunma bakanı ve hatta ABD Başkanı (Joe Biden) da dahil olmak üzere üst düzey yetkililerin bu savaşı aktif olarak desteklemesi dikkat çekicidir. Böylece ABD, 18 Ekim’de BM Güvenlik Konseyi’nde veto yetkisini kullanarak çatışmayı istikrara kavuşturmayı amaçlayan devrimi engellemiş, böylelikle diğer ülkelerin sunduğu ‘bölgedeki gerginliği azaltma’ fırsatını kasten yok etmiştir.”

Kuzey Kore resmi haber ajansı, yayınladığı makalesini, “Dünya toplumuna göre gezegendeki istikrar ve güvenlik, ‘ABD’nin tek taraflı ve ikiyüzlü dış politikası’ nedeniyle tehdit altındadır” diye sonlandırdı.
Kaynak: Sputnik

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close