Kremlin: "ABD merkezli yeni bir dünya düzeni gelecekte var olmayacak" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Kremlin: “ABD merkezli yeni bir dünya düzeni gelecekte var olmayacak”

Abone Ol 

Kremlin, Rusya’nın ‘yeni bir dünya düzeni’ inşa etme ihtiyacı konusunda ABD Başkanı Joe Biden ile aynı fikirde olduğunu, ancak ABD’nin bunu inşa etme kapasitesine sahip olduğu konusunda aynı görüşte olmadığını bildirdi.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’tan aktardığı habere göre, Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, Washington’un bahsettiği ‘ABD merkezli’ yeni bir dünya düzeninin gelecekte var olmayacağını söyledi.

Bu açıklamalar, Rusya’nın gelişmekte olan ülkeleri ‘ABD hegemonyasından arınmış’ yeni bir dünya inşa etme konusunda kendisine katılmaya ikna etmeye çalıştığı, Ukrayna ve Gazze savaşlarının olduğu bir dönemde iki güç arasındaki rekabeti yansıtıyor.

Biden, Cuma günü bir bağış etkinliğinde yaptığı açıklamada şunları söylemişti;

“Bence elimizde bir fırsat var. Eğer yeterince cesur ve özgüvenli olursak, dünyayı daha önce hiç yapılmamış bir şekilde birleştirebiliriz. 2. Dünya Savaşı sonrasında oldukça iyi işleyen bir 50 yıl geçirdik ancak şimdi bunu kaybettik. Bir ‘yeni dünya düzenine’ ihtiyacımız var.”

Peskov, Moskova’nın, ‘küresel yönetimin tüm mekanizmalarının tek bir devletin elinde toplanmasından arınmış’ yeni bir düzene duyulan ihtiyaç konusunda Biden ile ‘nadiren de olsa’ aynı fikirde olduğunu söyledi.

Ancak Peskov, Rusya’nın, ABD’nin böyle bir sistem kurma kabiliyeti konusunda Biden ile aynı fikirde olmadığını da ekledi.

Kremlin Sözcüsü, “Bu kısımda aynı fikirde değiliz, çünkü ABD hangi dünya düzeninden söz ederse etsin, ABD merkezli bir dünya düzenini, yani ABD’nin etrafında dönen bir dünyayı kastediyor. Bu artık böyle olmayacak” diye konuştu.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close