Kuzey Kore, Güney Kore-ABD tatbikatını protesto etmek için iki füze fırlattı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kuzey Kore, Güney Kore-ABD tatbikatını protesto etmek için iki füze fırlattı

Abone Ol 

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD’nin askeri tatbikatlarını protesto etmek için iki balistik füze fırlattı.

Güney Kore, Kuzey Kore’nin denize doğru bir çift kısa menzilli balistik füze fırlattığını açıkladı.

Yunhap haber ajansının verdiği bilgilere göre füzeler, Japonya ile Kore Yarımadası arasındaki denize inmeden önce Kuzey Kore’nin başkent bölgesinden itibaren yaklaşık 780 mil yol kat etti.

Fırlatma, Güney Kore ve ABD’nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği askeri tatbikatlarını tamamlamasından saatler sonra gerçekleşti. Kuzey Kore ordusunun tatbikatları “kışkırtıcı ve sorumsuz” olarak nitelendirmişti.

Kuzey Kore Savunma Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, “Ordumuz, defalarca uyarılarına rağmen, bölgede askeri gerilimi tırmandıran provokatif ve sorumsuz davranışlar devam ediyor. Bu davranışlara karşı sessiz kalmamız beklenemez.” ifadelerini kullandı. 

Açıklamada ayrıca, “Silahlı Kuvvetlerimiz düşmanın her türlü gösterici hareketine ve provokasyonuna tam karşılık verecektir” denildi. 

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre ise füze fırlatma işlemi, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın Güney Kore ve Japonya’dan danışmanlarla Tokyo’da bir araya geldiği sırada gerçekleşti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close