KKTC Meclisi’nde onaylandı: Geçitkale Havalimanı resmen Türk SİHA’larının üssü olacak - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

KKTC Meclisi’nde onaylandı: Geçitkale Havalimanı resmen Türk SİHA’larının üssü olacak

Abone Ol 

Doğu Akdeniz’e Türkiye mührü vuracak hamle resmiyet kazandı. KKTC’deki Geçitkale Havalimanı’nın Türk SİHA’larının konuşlanacağı merkez olmasına ilişkin karar KKTC Meclisi’nde onaylandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi, Geçitkale Havalimanı’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne tahsis edilmesini kararlaştırdı. KKTC’nin Mağusa kenti yakınlarındaki Geçitkale Havalimanı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nın kullanımına tahsis edildi. Karar, KKTC Meclisi’nde oy birliğiyle alındı.

KKTC Meclisi’nde onaylanan protokole göre Geçitkale Havalimanı artık hem askeri üs hem de İHA ve SİHA merkezi olacak. Havalimanı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki ilk üssü olma vasfını taşıyacak.

RUMLAR PANİKTE: 200 BİN KİLOMETRELİK METAL KAFES!

Türkiye’nin Geçitkale’yi SİHA üssüne dönüştürmesinden rahatsız olan ABD ve Batı güdümündeki Güney Kıbrıs Rum bölgesi, medya üzerinden korku manşetleri atmıştı.

Güney Kıbrıs’ta yayın yapan Offsite News, 29 Ocak 2023’te yayınladığı haberde, Türkiye’nin SİHA’larla bölgede “metal kafes” oluşturacağı belirtilmişti. Haberde, Türkiye’nin bu sayesinde Doğu Akdeniz’de 200 bin kilometrelik alanı kontrol edebileceği ifade edilmişti. Rumların KKTC’ye olası saldırısı durumunda bu üsten 3 dakika içerisinde hava müdahalesinin gerçekleştirilebileceği endişesine yer verilmişti.

“Milli Muhafız Ordusu: Topçuların ‘hedefinde’ Lefkoniko (Geçitkale) var” başlıklı haberde, KKTC yetkililerine “işgal makamları” şeklinde hadsiz ithamlar yöneltilmiş ve şu analizler yer almıştı:

  • Türkiye’nin Geçitkale Havaalanı’nı insansız hava araçlarıyla doldurduğu haberi son günlerde tartışılıyor. Askeri düzeyde Geçitkale Havaalanı’ndan IHA uçurmak her an Milli Muhafız Ordusunun Topçu sınıfının ateşi altında olacakları için son derece tehlikeli görülüyor.
  • Türkiye ve işgal makamlarının Geçitkale’de İHA’ların uçabileceği metal bir kafes oluşturacağından söz ediyor.
  • Yetkili kaynakların bize aktardığına göre bu üs, Türklerin tercihi olarak sadece barış zamanında kendilerine yardımcı olacak ve Türkler IHA üssü aracılığıyla Doğu Akdeniz’in güneyinde 200 bin kilometrelik bir yarıçapı kontrol edebilecekler.
  • Bununla birlikte savaş operasyonları sırasında Milli Muhafız Ordusunun topçuları bu İHA’lar uçmaya kalkıştıklarında bunları birçok kez vurabilir.

    3 DAKİKADA MÜDAHALE

    Kıbrıs Türk medyasında çıkan haberlere göre ‘Kıbrıslı Rumların bir saldırısı durumunda İHA’lar Geçitkale’den üç dakika içinde gelebilirken Adana’dan gelişler için daha fazla zamana ihtiyaç var.’ Yani bu nokta olası bir saldırıda hızlı müdahale imkanı da sunuyor.

    Kaynak: Haber7 / Faruk Arslan

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close