Kızıldeniz'deki stratejik adalar askerden arındırılıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kızıldeniz’deki stratejik adalar askerden arındırılıyor

Abone Ol 

Kızıldeniz’de bulunan ve seyrüsefer özgürlüğünü sağlamada önemli bir rol oynayan Tiran ve Sanafir adaları askerden arındırılacak ve yerine güvenlik kameraları yerleştirilecek.

Mısır, Suudi Arabistan ve İsrail sahillerine yakın konumda yer alan stratejik önemdeki Tiran ve Sanafir adaları 40 yıl sonra asker gücünden arındırılıyor.

ABD öncülüğündeki barış gücü 40 yılı aşkın süredir söz konusu adalara yakın Akabe Körfezi’nde uluslararası deniz taşımacılığı yapan gemilere seyrüsefer özgürlüğü sağlamakla görevliydi.

ABD arabuluculuğunda İsrail ile Suudi Arabistan ilişkilerinin normalleştirilmesi amacıyla sürdürülen çeşitli girişimler kapsamında ABD Başkanı Joe Biden geçtiğimiz gün ABD’li askerler de olmak üzere çok uluslu barış gücünün Kızıldeniz’deki adalardan yıl sonuna kadar çekileceğini açıklamıştı.

Reuters’a konuşan bir kaynak, adalarda varlık gösteren barış gücü birliklerinin yerini güvenlik kameralarının alacağını açıkladı.

Reuters’ta yer alan haberde ayrıca bölgedeki bir barış gücü üssünde Kızıldeniz’i görüntüleyecek şekilde güvenlik kameralarının yerleştirilmeye başlandığı açıklandı.

Bölgede güvenlik kameraları mekanizmasının kurulması da İsrail ile Suudi Arabistan arasında güvenlik koordinasyonunu sağlayabileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Mepa

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close