Japonya Savunma Raporu: "Rusya'dan gelen tehditler ve Tayvan'a dair endişeler yüksek alarm seviyesinde" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya Savunma Raporu: “Rusya’dan gelen tehditler ve Tayvan’a dair endişeler yüksek alarm seviyesinde”

Abone Ol 

Japonya savunma bakanlığı yaptığı açıklamada, Tokyo’nun askeri harcamaları önemli ölçüde artırmasıyla birlikte hazırlanan yeni yıllık raporda, Rusya’dan gelen tehditlerin arttığı ve Tayvan hakkında artan endişelere yer verildi.

Rapor, küresel güvenlik ortamını ve Japonya’ya yönelik belirli tehditleri inceliyor ve Rusya’nın “Çin ile ilişkileri daha da geliştirip derinleştirebileceği” endişesine vurgu yapıyor. 

Raporda, Moskova’nın caydırıcı olarak nükleer kapasitesine giderek daha fazla dayanabileceği ve bunun da Rus nükleer denizaltılarının rutin olarak aktif olduğu Japonya çevresindeki faaliyetlerinin artması anlamına geleceği belirtiliyor.

Mayıs ayında, Çin ve Rus askeri jetleri, ABD liderliğindeki Quad grubunun Tokyo’daki toplantısının hemen ardından Japonya yakınlarında ortak uçuşlar gerçekleştirmişti.

Savunma raporunda ayrıca Tayvan’a önemli bir yer ayrılıyor ve  “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Tayvan, kendini savunma çabalarını daha da güçlendirmek için çalışıyor” tespitine yer veriliyor. 

Bu yılki rapor, Japonya’nın savunma harcamalarını önemli ölçüde artıracağına dair artan beklentiler arasında yayınlandı.

Rapor, Çin’i “güçlü bir güvenlik endişesi” olarak tanımlayarak Pekin’in oluşturduğu riskin ise “yüksek alarm düzeyinde yoğunlaştığını” belirtiyor. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close