Kim Jong Un, Kuzey Kore'nin yeni ana muharebe tankını sergiledi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kim Jong Un, Kuzey Kore’nin yeni ana muharebe tankını sergiledi

Abone Ol 

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un askeri eğitim tatbikatlarını denetlerken, yeni tip bir ana muharebe tankının tanıtımını da yaptı.

Kuzey Kore Devlet medyası tarafından yayınlanan görüntülere göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un bir saha komuta noktasından canlı ateş “eğitim yürüyüşü” tatbikatlarını izledi.

Resmi Kore Merkez Haber Ajansı’nın haberine göre Kim, tank mürettebatının çalışmalarını inceledikten sonra yeni tip bir ana muharebe tankına bindi, kontrol kolunu ele geçirdi ve tankı kendisi sürdü.

Gelişme, Güney Kore ve ABD’nin bölgede füze önleme tatbikatı ve hava saldırısı gibi tatbikatları içeren yıllık Özgürlük Kalkanı tatbikatlarının son gününü gerçekleştirdikleri sırada gerçekleşti.

Nükleer silahlara sahip Kuzey Kore, ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatlarını uzun zamandır kınıyor ve bunları bir işgal provası olarak nitelendiriyor. Geçmişte bu tür ortak tatbikatlara yanıt olarak silah denemeleri gerçekleştirmişti.

KCNA’nın haberine göre Kim; “yeni tip ana muharebe tankının mükemmel vuruş gücünü başarıyla sergilemiş olmasından büyük memnuniyet duyduğunu” ifade etti.

Kuzey Kore lideri ayrıca “modern savaşta tankçıların rolü ve görevinin önemini” ve “gerçek bir savaşı simüle eden yoğun tatbikatlar düzenleme ihtiyacını” vurguladı.

Tankın özelliklerine dair bilgi verilmezken, Kore Merkez Haber Ajansı tanka dair bilgilerin önümüzdeki günlerde açıklanabileceğini yazdı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close