Kanada'dan, Ukrayna hava savunması için 55 milyon dolarlık yatırım - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kanada’dan, Ukrayna hava savunması için 55 milyon dolarlık yatırım

Abone Ol 

Kanada Savunma Bakanı Bill Blair’in 55.5 milyon dolarlık taahhüdü, Rusya’nın yoğunlaşan hava saldırılarına karşı bir Alman girişimi kapsamında Ukrayna’nın hava savunmasını güçlendirmeyi amaçlıyor.

Kanada Milli Savunma Bakanı Bill Blair, Kanada’nın Ukrayna’ya destek amacıyla Almanya’nın Hava Savunması Acil Eylem girişimine 55.5 milyon dolar katkıda bulunacağını açıkladı.

Almanya tarafından Nisan 2024’te başlatılan bu girişim, enerji santrallerini, sanayiyi, hastaneleri, konutları hedef alan ve önemli sivil kayıplara ve altyapı tahribatına neden olan yoğun Rus hava saldırılarına karşı korunmak için hayati önem taşıyan hava savunma sistemlerinin Ukrayna için hızla satın alınması ve teslim edilmesi için uluslararası fon ve kaynak toplamayı amaçlamaktadır.

Şubat 2022’den bu yana Kanada, Ukrayna’ya Leopard 2 ana muharebe tankları, zırhlı muharebe destek araçları, tanksavar silahları, M777 obüsleri, topçu mühimmatı, insansız hava araçları ve daha fazlasını içeren yaklaşık 3 milyar dolarlık askeri yardım gerçekleştirdi.

Kanada, pilotları eğitmek ve Ukrayna’nın F-16’larının bakımını yapmak ve desteklemek için çok uluslu çabalara da katkıda bulunuyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close