Kanada ABD'den MQ-9 Reaper dronları ve Hellfire füzeleri satın alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kanada ABD’den MQ-9 Reaper dronları ve Hellfire füzeleri satın alacak

Abone Ol 

Kanada Ordusu, 3.7 milyar dolarlık bir savunma yatırımının parçası olarak ABD’den MQ-9 Reaper insansız hava araçları ve Hellfire füzeleri tedarik etmeyi planlıyor.

Askeri ve savunma sanayi yetkililerine göre Ottawa, ABD hükümeti ve General Atomics ile belirsiz sayıda silahlı Reaper insansız hava aracı tedariki için müzakerelere başladı.

Ottawa Citizen’e konuşan Kanada Ulusal Savunma sözcüsü Jessica Lamirande; “Sonuçlandırma aşamasının başarıyla tamamlanması halinde, sözleşmenin bu mali yıl içinde imzalanmasını bekliyoruz. Sözleşmenin imzalanmasının ardından ise ilk teslimatlar 2028 yılında yapılacak” açıklamasında bulundu.

İnsansız hava araçları teslim edildikten sonra Ottawa’daki bir komuta merkezinden yönetilecek.

Bu ayın başlarında ABD hükümeti Kanada’nın Reaper insansız hava araçları için 219 adet AGM-114 Hellfire füzesi ve ilgili ekipman satın almayı planladığını duyurmuştu.

ABD’ye göre Hellfire, Ottawa’nın kuzey kutup bölgesinde insansız hava aracı devriyelerinin geliştirilmesini sağlayarak mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama kabiliyetini artıracak.

Kanada Ulusal Savunma sözcüsü Lamirande’ye göre silah ayrıca, ülkenin NATO görevlerini yerine getirmesine yardımcı olurken Washington ile birlikte çalışabilirliği de arttıracak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close