İngiltere'nin yeni strateji planında savunma bütçesi artırımı ve Çin vurgusu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere’nin yeni strateji planında savunma bütçesi artırımı ve Çin vurgusu

Abone Ol 

İngiltere, “Çin ve Rusya’dan gelen yoğun tehditlere karşı” güncellenmiş bir stratejinin parçası olarak, ordusuna yaklaşık 5 milyar sterlin daha harcayacak ve savunma harcamalarını GSYH’nin %2.5’ine çıkarmayı hedefleyecek.

İngiltere merkezli News Sky tarafından verilen bilgilere göre ülke; yeni savunma, güvenlik ve dış politika stratejisinde, Çin Komünist Partisi’ni “çağı belirleyen meydan okuma” olarak tanımlayacak.

Strateji planınının temel hedefleri arasında ayrıca, Rusya’nın Avrupa güvenliği için yarattığı “temel risk” ile mücadele kavramı yer alacak.

İngiltere ayrıca, savunma bütçesine 5 milyar sterlin daha ekleyecek ve savunma harcamalarını GSYH’nin %2.5’ine çıkarmayı hedefleyecek.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak strateji raporuna dair yaptığı açıklamada; önümüzdeki iki yıl boyunca savunmaya ayrılacak yeni bütçenin mühimmat stoklarını yenileyip arttıracağını ve nükleer caydırıcılık için gerekli finansmanı sağlayacağını belirtti.

Sunak ayrıca, savunma harcamalarının milli gelirin %2.5’ine ulaşması hedefi doğrultusunda hareket ettiklerini belirtti.

Sunak; “Birleşik Krallık savunma harcamaları konusunda hedeflerini arttırıyor ve 2025’ten sonra rakamları yeniden gözden geçirme konusunda kararlı bir duruş sergileyecek.” ifadelerini kullandı.

İngiltere, Rusya’nın işgalinden sonra Ukrayna’ya tanklar, tanksavar füzeleri ve roketatarlar da dahil olmak üzere silah ve mühimmat desteğinde öncü bir rol oynadı. İngiltere ayrıca yeni stratejisi doğrultusunda bu misyonuna da devam etmeyi planlıyor.

Kaynak:M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close