Japonya, yeni gemisavar füze konseptini tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya, yeni gemisavar füze konseptini tanıttı

Abone Ol 

Japonya Savunma Bakanlığı, Japonya merkezli savunma sanayi kuruluşu Kawasaki Heavy Industries ile yeni gemisavar füze teknolojisi geliştirmesi için 243 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzaladı.

Global Business Press tarafından verilen bilgilere göre sözleşme, Japonya Savunma Bakanlığı’nın bu ayın başlarında 2,3 milyar $ karşılığında dört farklı savunma projesinden birisi olarak gerçekleştirildi.

Savunma sanayi kuruluşu Kawasaki, geçtiğimiz günlerde beş yıldır geliştirilmekte olduğu gemisavar füzesinin konsept modelini açıklamıştı.

Global Business Press’e konuşan Kawasaki CEO’su Satoshi Hamada; “Konsepti Savunma Bakanlığı’na önerdik ve olumlu yanıt aldık. Hükümetten onay aldıktan sonra üretimin bir sonraki aşamasına başlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Füze Özellikleri

Kawasaki tarafından yapılan açıklamaya göre yeni ses altı seyir füzesi; dört kuyruk yüzgecine sahip ve gizlilik özelliklerinin artırılması için kompozit malzemeler kullanılarak üretiliyor.

Yine Japonya merkezli KHI’nin yeni geliştirdiği KJ300 turbofan motoruyla güçlendirilecek olan füzenin 1.000 kilometre (621 mil) menzile sahip olması bekleniyor.

Kawasaki CEO’su Satoshi Hamada; “Füzemiz, ilk aşamada karadan fırlatılan bir füze olarak tasarlandı. Ancak ihtiyaç doğrultusunda gemiden fırlatılan ve havadan fırlatılan türevleri de üretilecek” açıklamasında bulundu.

Global Business Press’e göre ülke ayrıca, gemi öldürme yeteneklerini desteklemek için ABD’den Tomahawk seyir füzeleri satın almayı planlıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close