İsveç: “Rusya’nın olası bir askeri saldırısını göz ardı edemeyiz” - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İsveç: “Rusya’nın olası bir askeri saldırısını göz ardı edemeyiz”

Abone Ol 

İsveç kamu yayın kuruluşu SVT, İsveç Parlamentosu savunma komisyonunun raporunda “Rusya’nın İsveç’e yönelik olası bir askeri saldırısının göz ardı edilemeyeceğinin” belirtildiğini bildirdi.

SVT’nin rapor üzerinde çalışan kaynaklara dayandırdığı haberine göre yayınlanan İsveç parlamento raporunda, Rus kara kuvvetlerinin Ukrayna’da bulunmasına rağmen İsveç’e yönelik başka askeri saldırılar düzenleyebileceğini göz ardı edilemeyeceği kaydedildi.

Raporda “Rusya ayrıca askeri güç kullanma eşiğini daha da düşürdü ve yüksek bir siyasi ve askeri risk iştahı sergiliyor. Rusya’nın İsveç’e karşı hava kuvvetleri, deniz kuvvetleri, uzun menzilli silahlar ya da nükleer silahlarla operasyon düzenleme kabiliyeti halen mevcut” denildi.

Raporda ülkenin yeni savunma doktrinine yer veriliyor. Buna göre eskiden olduğu gibi diğer İskandinav ülkeleri ve AB ile güçlü ilişkiler yerine NATO üyeliğinin temel alındığı görüldü.

Çoğu Batılı devlet gibi İsveç de, Soğuk Savaş’ın sona ermesinin ardından savunma harcamalarını azaltmıştı.

Rusya’nın Ukrayna’yı geçen yıl işgal etmeye başlamasının ardından İsveç, savunmasını güçlendirmek isteyerek NATO üyeliğine başvurdu. Ancak İsveç’in NATO üyesi olması için tüm üye ülkelerin onayı gerekiyor. Türkiye ve Macaristan İsveç’in NATO üyeliğine henüz onay vermedi.

Kaynak: VOA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close