Japonya, uzun menzilli füzeler ateşleyebilecek yeni bir denizaltı üzerinde çalıştığını açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya, uzun menzilli füzeler ateşleyebilecek yeni bir denizaltı üzerinde çalıştığını açıkladı

Abone Ol 

Japon hükümet kaynakları, uzun menzilli füzeleri ateşleyebilecek yeni bir denizaltı inşa etmek için hamleler yapıldığını açıkladı.

Verilen bilgilere göre, Japonya uzun menzilli füzeler ateşleyebilecek yeni bir denizaltı inşaa etmek için planlama yapıyor ve plan, yıl sonuna kadar revize edilecek olan Japonya Milli Savunma Programı Yönergesi’ne dahil edilecek.

Yapılan açıklamaya göre Japonya Hükümeti, düşmanın füze fırlatma sahası gibi tesislerini yok etmek için, savunma amaçlı karşı saldırı yeteneklerine sahip olmayı düşünüyor. Bu hedef doğrultusunda ise uzun menzilli denizaltıların en iyi seçeneklerden birisi olduğu belirtiliyor.

Denizaltının inşası 2024 mali yılında başlaması bekleniyor, Yeni inşa edilecek olan denizaltının gövdesinden dikey ateşleme ve bir torpido kovanından yatay ateşleme yeteneklerine sahip olması hedefleniyor.

Japonya’nın Taigei sınıfı denizaltıları, karadan karaya/gemi karşıtı çift kullanımlı füzelerle donatılmıştır. Ancak bu füzelerin menzili sadece 250 kilometre. Yeni inşa edilmesi planlanan denizaltılarda ise Tomahawklar füzeleri ateşlenebilir ve bunlar 1.250 kilometreden fazla menzile sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close