ABD, Avustralya'ya nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçakları konuşlandırıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Avustralya’ya nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçakları konuşlandırıyor

Abone Ol 

ABD, Avustralya’daki bir hava üssüne altı adede kadar nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçağı konuşlandırmayı planlıyor.

Reuters’a konuşan kaynaklara göre Avustralya’nın Kuzey Bölgesi’nin başkenti Darwin’in yaklaşık 300 km güneyinde, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Tindal üssünde bombardıman uçakları için özel tesisler kurulacak.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Avustralya’nın “zaman zaman” savunma ittifakları konusunda ABD ile ilişki kurduğunu söyledi.

Albanese yaptığı açıklamada; “Elbette, Darwin de dahil olmak üzere Avustralya’ya ziyaretler var, elbette ABD Deniz Piyadeleri, orada dönüşümlü olarak konuşlandırılıyor.” ifadelerini kullandı.

Avustralya’nın Kuzey Bölgesi, ABD ile sık sık askeri iş birliklerine ev sahipliği yapıyor. Binlerce ABD Deniz Piyadesi, Başkan Barack Obama döneminde başlatılan eğitim ve ortak tatbikatlar için her yıl bölgede rotasyon halinde.

Yaklaşık 14.000 km’lik bir savaş menziline sahip olan B-52’leri Avustralya’ya yerleştirilmesi, Tayvan’a yönelik iddialarda bulunan Çin’e de bir mesaj olarak nitelendirildi.

ABD geçtiğimiz aylarda da, Batı Pasifik’teki bir ABD ada bölgesi olan Guam’daki Andersen Hava Kuvvetleri üssüne dört B-52 konuşlandırmıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close