İtalya, Ukrayna'ya seyir füzeleri gönderdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İtalya, Ukrayna’ya seyir füzeleri gönderdi

Abone Ol 

İngiliz Savunma Bakanı Grant Shapps, İtalya’nın Ukrayna’ya Storm Shadow/SCALP EG hayalet seyir füzeleri teslim ettiğini ve Fransa ile İngiltere’nin de Ukrayna’ya yeni füzeler göndereceğini açıkladı.

İngiliz Savunma Bakanı Grant Shapps açıklamayı, İngiliz Storm Shadow füzelerinin monte edildiği ve modernize edildiği MBDA İngiltere üretim tesisine yaptığı ziyaret sırasında gerçekleştirdi.

İtalya hükümeti bu füzelerin Ukrayna’ya transferini resmi olarak teyit etmezken, bazı Batılı uzmanlar takasın resmi bir duyuru yapılmadan gerçekleştiğini düşünüyor.

İtalya’nın Storm Shadow füzelerini ilk tedariki 1999 yılına dayanıyor ve resmi olmayan raporlar yıllar içinde 200 adet satın alındığını gösteriyor.

Defence Journal’a konuşan uzmanlara göre; İtalya’nın Ukrayna’ya bu gelişmiş mühimmatların tedarikinde yer aldığının ortaya çıkması, NATO müttefikleri arasında Ukrayna’nın savunma yeteneklerini destekleme konusunda daha geniş bir dayanışmaya işaret ediyor.

İngiliz Bakan Shapps yaptığı açıklamada ayrıca, İngiltere’nin Storm Shadow füzelerinin üretimini hızlandırmak için yeni yatırım yapma planını açıkladı.

Shapps, MBDA UK gibi savunma şirketlerinin ulusal güvenliğin desteklenmesindeki önemli rolünü vurgulayarak, savunma üretiminde artışa gitmek konusunda çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close