Finlandiya'dan, çok sayıda Patria 6×6 zırhlı araç siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Finlandiya’dan, çok sayıda Patria 6×6 zırhlı araç siparişi

Abone Ol 

Finlandiya Savunma Kuvvetleri, Ortak Zırhlı Araç Sistemi (CAVS) programı kapsamında savunma sanayi üreticisi Patria’dan Patria 6×6 zırhlı araçlar satın alacak.

Savunma üreticisi Patria tarafından yapılan açıklamaya göre, Finlandiya Savunma Bakanı Antti Häkkänen, Finlandiya Savunma Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı’na Patria’dan ağır zırhlı personel taşıyıcı 6×6 araçların seri tedarikine başlama yetkisi verdi.

Alımın ilk aşaması bir ön seri araç ve araçlara entegre edilecek 20 adet Kongsberg uzaktan silah istasyonunu içerecek.

Defence Blog tarafından verilen bilgilere göre satın alma ayrıca 18 araçlık ilave alım opsiyonu ile araç teçhizatı, bakım, yedek parça ve eğitim hükümlerini de içerecek.

Patria’nın Başkan Yardımcısı Jussi Jarvinen konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Sipariş edilen ağır zırhlı araçlar, ordulara daha yüksek koruma oranı ve ateş gücü sağlayan Patria 6×6 temel araç varyantlarından oluşacak. Uzaktan silah sistemlerine sahip ağır zırhlı Patria 6×6 aracı, birçok ülkenin Ar-Ge ekip çalışmasının sonucudur” ifadelerini kullandı

Programda Finlandiya’nın yanı sıra Letonya, İsveç ve Almanya da yer alıyor.

Program 2020 yılında başladı ve şimdiye kadar proje ortağı ülkeler tarafından yaklaşık 700 Patria 6×6 araç sipariş edildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close