İsviçre yeni obüsünü seçiyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsviçre yeni obüsünü seçiyor

Abone Ol 

 İsviçre savunma tedarik ajansı, yeni nesil obüs programı için iki finalist BAE Systems’den Archer ve Krauss-Maffei Wegmann’ın (KMW) RCH 155 oldu.

İki sistem, 2026’da kazanan hakkında nihai bir karar açıklanmadan önce 2023 ve 2024’te Almanya’da ve yurtdışında kapsamlı denemelerden geçecek.

Kazanan, 50 yılı aşkın süredir hizmet veren ABD tarafından geliştirilen M109A1 155 mm kundağı motorlu obüsün bir  versiyonu olan M109L47 KAWEST sisteminin yerini alacak. M109, 2030’ların başında kullanım ömrünün sonuna ulaşacak ve modern bir sistemle değiştirilmesi gerekecek.

İsviçre, gelecekteki topçu platformu üzerinde 2017 yılında proje başlattı ve 2019 yılında proje siparişi ile çalışmalarını başlattı.

Şimdiye kadar açıklanan bilgilere göre ülke, BAE Systems İsveç Bofors AB tarafından geliştirilen Archer 8×8 mobil obüsü ve RCH 155 Topçu Silah Modülü (AGM) son ikiye kaldı. 8×8. RCH 155, Almanya’nın KMW’si tarafından geliştiriliyor. Archer taşıyıcı olarak Piranha ve Boxer olmak üzere iki farklı seçeneğe sahip.

Tam otomatik mühimmat doldurma sistemine sahip Archer, İsveç Ordusunda zaten hizmet veriyor ve ABD Ordusu tarafından da değerlendirildi. Silah sistemi tipik olarak üç ila dört askerden oluşan bir ekip tarafından çalıştırılır, ancak yalnızca bir kişi tarafından çalıştırılabilir.

Operatörler, aracın zırhlı kabininin güvenliğinden tüm silah sistemini kontrol ediyor. BAE, mürettebat zırhlı kabindeyken, Archer’ın iki dakikadan daha kısa bir sürede altı mühimmat atabileceğini, yerini değiştirebileceğini ve 500 metre ilerleyebileceğini söylüyor.

RCH 155, standart mühimmat ile 40 km’ye kadar bir menzile dakikada 9 mermiye kadar atış yapabiliyor. Çok Uzun Menzilli Topçu Mermileri (VLAP, Very Long Artillery Projectiles) ile 54 km’ye kadar artırılmış bir menzil de atış yapabilme kabiliyetine sahip. RCH 155’in silah modülü insansızdır ve otomatik navigasyon ve atış kontrolü sağlar, tam otomatik silah yerleştirme, mermi ve barut hakkı yükleme özelliklerine sahiptir.

İsviçre, mevcut M109’u 1968’den birkaç partide satın aldı ve o zamandan beri birkaç kez ordunun kullanımına sunuldu. 1995 yılında, obüs bir modernizasyona (KAWEST) ve 2012’de bir değer bakım programına tabi tutuldu. M109’lar, 2030’ların başına kadar hizmette kalabilmeleri için 2021’de bir diğer bakımdan geçmeye başladı ve devam ediyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close