İsveç'ten Ukrayna'ya şimdiye kadarki en büyük askeri destek paketi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsveç’ten Ukrayna’ya şimdiye kadarki en büyük askeri destek paketi

Abone Ol 

İsveç’in Ukrayna’ya askeri destek kapsamında açıkladığı şimdiye kadarki en büyük paket ASC 890 uçağını da içeriyor.

İsveç Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, İsveç’in Ukrayna’ya 1.3 milyar dolar değerindeki yeni bir askeri yardım paketi göndereceğini ve bu paketin bugüne kadarki en büyük destek paketi olacağı belirtildi.

Verilen bilgilere göre; Ukrayna’nın hava savunmasını güçlendirmeyi amaçlayan paket Saab’ın Havadan Gözetleme ve Kontrol (ASC) 890 uçaklarını içeriyor.

İsveç Savunma Bakanı Paal Jonson ise yaptığı açıklamada; “Savaş uçağı koalisyonunda yer alan ülkelerle yoğun görüşmeler yaptık ve ASC 890 havadan gözetleme ve kontrol uçağı bağışının Ukrayna hava savunması üzerinde büyük etkiye sahip olacağını değerlendirdik. Paketimiz, Ukrayna’nın şu anda sahip olmadığı kabiliyetlerikazanmasını sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

İsveç yeni askeri destek paketi kapsamında, piyade savaş araçları, topçu mermileri, hava savunma füzeleri ve çeşitli saha destek unsurları Ukrayna’ya transfer edecek.

İsveç geçtiğimiz ayın sonlarında, Ukrayna’ya üç yıllık bir süre zarfında toplam 7 milyar dolar tutarında askeri destek sağlamayı planladığını açıklamıştı.

Stockholm bugüne kadar Ukrayna’ya Archer kundağı motorlu obüs ve CV90 piyade savaş aracı da dahil olmak üzere çeşitli gelişmiş askeri teçhizat tedarik etti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close