Çin ordusu silahlı robot köpeklerini sergiledi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin ordusu silahlı robot köpeklerini sergiledi

Abone Ol 

Kamboçya ile yapılan son askeri tatbikatlar sırasında Çin ordusu, üzerine otomatik tüfek monte edilmiş robot köpekleri sergiledi.

Çin Devlet yayın kuruluşu CCTV’de yayınlanan haberde; “Yeni teknoloji robotlarımız, özellikle kentsel savaş operasyonlarımızda, keşif görevi yapmak ve ön saldırı gerçekleştirmek üzere ordu tatbikatlarımızda yer aldı.” ifadeleri kullanıldı.

Çin ve Kamboçya “Golden Dragon 2024” tatbikatı sırasında robot köpeğin uzaktan bir operatörün kontrolü altında yürüdüğü, yattığı, geriye doğru hareket ettiği ve belirlenen hedeflere ateş ettiği anlara dair paylaşımda bulundu.

CCTV tarafından verilen bilgilere göre; 50 kilogram ağırlığa sahip robot köpek, üzerine yerleştirilen tüfek ile uzaktan kontrol edilebiliyor. Nişan alıp hedef vuran robotub şarjı 4 saat dayanıyor.

Robot köpekler

Çin ordusu robot köpeklerin askeri kullanımına dair yaklaşık olarak 4 yıldır  çalışmalar yürütüyor.

Rusya’nın 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana insansız hava araçları savaş alanında, karada, denizde ve havada daha fazla yaygınlaştı.

Kamuoyunda Çin’in robot köpekleri, olası bir Tayvan işgalinde kullanabileceğine dair yaygın bir kanı var ve Çin ve Amerika Birleşik Devletleri, robot teknolojisine ve yapay zeka destekli teknolojiye hakim olmak için büyük bir rekabet içerisinde.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close