İsveç'den GlobalEye erken uyarı uçağı siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsveç’den GlobalEye erken uyarı uçağı siparişi

Abone Ol 

İsveç, üçüncü bir GlobalEye havadan erken uyarı ve kontrol uçağının İsveç Hava Kuvvetleri’ne teslimatı için Saab ile 240 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre anlaşma, Saab’ın İsveç ile 2022 yılında imzaladığı ve iki GlobalEye uçağı siparişini detaylandıran sözleşmede yer alan bir opsiyonun parçası olarak gerçekleştirildi.

Yeni uçakların üretiminin 2024’ten 2029’a kadar sürmesi planlanıyor.

Saab Başkanı ve CEO’su Micael Johansson konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “İsveç’in savunması konusunda, havada, denizde ya da karada potansiyel tehditlere karşı erken tespit ve uyarı kabiliyeti sağlayacak olan bir başka GlobalEye uçağıyla katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

İsveç’in ilk iki GlobalEyes’i şu anda Saab’ın Göteborg, Linköping, Järfälla, Arboga ve Luleå tesislerinde geliştiriliyor.

GlobalEye

GlobalEye, 458 kilometreyi aşan mesafelerde havadaki nesneleri tanımlamasına olanak tanıyan uzun menzilli aktif ve pasif sensörlerle donatılmıştır.

Uçak, genişletilmiş menzilli radarı ile algılama mesafesini genişletir ve şiddetli dağınıklık ve parazit koşullarında çalışmasına yardımcı olurken, AESA radarı ilgi alanına ve hedeflere odaklanır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close