Almanya Eurofighter filosu için 3 bin 200 adet Brimstone füzesi satın alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya Eurofighter filosu için 3 bin 200 adet Brimstone füzesi satın alacak

Abone Ol 

Almanya Federal Parlamentosu Bütçe Komisyonu, Eurofighter uçakları için MBDA Brimstone 3 füzeleri satın almayı planladıklarını açıkladı.

Defence Blog tarafından verilen bilgilere göre; çerçeve anlaşması 3,266 adet füze siparişini içermekte olup, ilk dilim 378 adet füzeden oluşacak ve satın alma işlemi toplam 376 milyon Euroluk bir bütçe ile gerçekleşecek.

Yaklaşık 274 ünite operasyonel kullanım için ayrılırken, 29’u test için kullanılacak, kalan 75’i ise eğitim amaçlı olarak saklanacak.

Almanya, teslimatların 2028 yılına kadar başlayacağını tahmin ediyor.

Eurofighter’ın güçlendirilmesi

Almanya, Eurofighter uçaklarına yeni yetenekler entegre etmek için çeşitli programlar oluşturdu.

En son girişimleri arasında Saab’ın verici konumlandırma ve kendini koruma sistemi ile Northrop Grumman’ın Gelişmiş Anti-Radyasyon Güdümlü Füzelerinin takılması yer alıyor.

Bu güncellemeler, uçağın uçuş sırasında uçaksavar radarlarını tespit etmesini, yerini belirlemesini ve devre dışı bırakmasını sağlamak üzere 2023 yılında parlamento tarafından onaylandı.

Almanya’nın önde gelen hava savunma birimi olarak lanse edilen çok amaçlı savaş uçağı filosunun 138’i şu anda hizmette. Bölgede devam eden çatışmalara yanıt olarak bu ayın başlarında 20 adet daha sipariş edildi.

Savunma firmaları Airbus, BAE Systems ve Leonardo, Eurofighter’ın ortak girişim üreticileri olarak hizmet veriyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close