İsveç Ordusu, 48 adet yeni ARCHER topçu sistemi satın almak için sözleşme imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsveç Ordusu, 48 adet yeni ARCHER topçu sistemi satın almak için sözleşme imzaladı

Abone Ol 

BAE Systems ve İsveç Savunma Bakanlığı, İsveç Ordusu için 48 adet yeni ARCHER topçu sistemi için yaklaşık 500 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

BAE Systems Bofors tarafından İsveç’te tasarlanan ve üretilen ARCHER mobil topçu sistemi halihazırda İsveç Ordusu’nda hizmet veriyor ve en yüksek teknik ve üretim hazırlık seviyelerine ulaştı.

Defence Express tarafından verilen bilgilere göre yeni sözleşme kapsamındaki İsveç 48 adet yeni sistem teslim alacak. Yeni sistemler, Rheinmetall MAN askeri aracı olan RMMV HX2 8×8 üzerine inşa edilecek ve İsveç Ordusuna ilk teslimat 2025 yılında yapılacak.

BAE Systems Bofors Başkanı Lena Gillström, “Bu İsveç ordusu için önemli kilometre taşı olacak. Bu anlaşma ARCHER’ı İsveç Ordusu’nun yeni tümen topçu kuvvetlerinin temeli haline getiriyor” açıklamasında bulundu.

ARCHER, BONUS zırh karşıtı mühimmatı 35 km’ye kadar, konvansiyonel mühimmatı 40 km’ye kadar ve hassas güdümlü mühimmat Excalibur’u 50 km’yi aşacak şekilde ateşleyebilme yeteneğine sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close