İsveç, Finlandiya merkezli savunma şirketi Patria'dan 321 adet zırhlı araç satın aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsveç, Finlandiya merkezli savunma şirketi Patria’dan 321 adet zırhlı araç satın aldı

Abone Ol 

İsveç Savunma Tedarik Ajansı (FMV), Finlandiya merkezli savunma ve teknoloji şirketi Patria ile bir sözleşme imzalayarak 321 adet Patria tekerlekli zırhlı araç alımı gerçekleştirdi.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre, bu satın alma İsveç’in bugüne kadarki en büyük savunma tedarik anlaşmalarından birine imza attı.

İsveç Savunma Tedarik Ajansı’na göre, yaklaşık 509 milyon dolar değerindeki sözleşme, İsveç’in savunma kabiliyetlerini güçlendirmeye yönelik stratejik kararlılığının altını çiziyor.

Verilen bilgilere göre; İsveç’te Pansarterrängbil 300 olarak adlandırılan araçlar, Kungsängen’deki Livgardet alayında ve ülke genelindeki diğer çeşitli birimlerde konuşlandırılacak.

Patria tekerlekli zırhlı araç

Patria zaraçları, 24 ton ağırlığa sahip bir zırhlı araç olarak biliniyor. Aracın hareketliliği, yüksek güç-ağırlık oranına sahip bir dizel motorla sağlanırken 100 km/s’nin üzerinde hıza ulaşabiliyor. Yaklaşık 600 km’lik yol menzili ile Patria 6×6, yakıt ikmali yapmadan önemli mesafeleri kat edebiliyor.

Araç balistik ve mayın koruma sistemleri ile donatılmış olup zırh koruma seviyelerinin ve teknik özelliklerinin belirli detayları, seçilen varyant ve konfigürasyona bağlı olarak değişebiliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close