ABD Ordusu 2025 yılı için 185,9 milyar dolarlık bütçe planını açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordusu 2025 yılı için 185,9 milyar dolarlık bütçe planını açıkladı

Abone Ol 

Amerika Birleşik Devletleri Ordusu, 2025 mali yılı için toplam 185.9 milyar dolar tahsisatla kapsamlı bir bütçe planı açıkladı.

Business Insider’da yer alan bilgilere göre bütçe, ABD ordusunun gelişen savunma ihtiyaçları ve stratejik öncelikleri karşılamak üzere ordunun personel, eğitim ve teçhizatı için ayrıntılı bir planı kapsıyor.

Bütçenin dağılımı nasıl gerçekleşecek?

Verilen bilgilere göre; bütçenin yaklaşık 3.9 milyar doları ABD Ordusu’nun altyapı ve destek tesislerinin geliştirilmesini amaçlayan askeri inşaat projeleri için ayrıldı.

Bu rakam, özellikle kışla restorasyonu, inşası ve ordu personeli için kaliteli barınma sağlama konusundaki projelerde kullanılacak.

ABD Ordu Müsteşarı Gabe Camarillo personele verilen önceliğin altını çizerek, askerler için temel ücrette %4.5’lik bir artış ile barınma ve iaşe maliyetleri için ek ödenekler verileceğinin altını çizdi.

Bütçede ayrıca, stratejik zorunluluklar doğrultusunda, Pasifik Caydırıcılık Girişimi ve Avrupa Caydırıcılık Girişimi gibi kritik girişimlere fon tahsis ederek, ordunun caydırıcılık yeteneklerini geliştirme ve ittifak ve ortaklıkları teşvik etme konusunda geniş bir yatırımı içerecek.

Diğer yandan bütçede, modernizasyon yatırımları için 3.2 milyar dolar, çoklu füze sistemleri için 1.2 milyar dolar, Uzun Menzilli Hipersonik Silah sistemlerine devam eden yatırım için 1.3 milyar dolar ve M1 Abrams, XM30 ve M10 Booker kara araçları için 1.7 milyar dolar tahsis edilecek.

ABD ordusu, bütçe talebinin ABD Ulusal Savunma Stratejisi ile uyumlu olduğunu ve ordunun ulusu savunmaya, personelini desteklemeye ve işbirliğine dayalı başarıyı teşvik etmeye olan bağlılığının altını çizdiğini belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close