İsveç Baltık Denizi'ndeki hücum botları için uçaksavar silahları satın alıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsveç Baltık Denizi’ndeki hücum botları için uçaksavar silahları satın alıyor

Abone Ol 

Baltık Denizi’nin Rusya ile bir çatışma noktası haline gelebileceği uyarısında bulunan İsveç, insansız hava araçları ve helikopterlere karşı hızlı hücum botları için uçaksavar silahları satın almayı planlıyor.

İsveç Savunma Bakanlığı’nın FMV olarak adlandırılan teçhizat şubesi, 176 milyon doları aşan bir sözleşme kapsamında sekiz adet uçaksavar silahı satın almak için bir çağrı başlattığını duyurdu.

Yakın zamanda yayınlanan ihale belgelerine göre silahlar, ülkenin amfibi birlikleri için yüksek hızlı ve keskin dönüşlü bir saldırı aracı olan İsveç yapımı Combat Boat 90’a yerleştirilecek.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre bu silahların, “deniz kuvvetlerinin ilgi alanına giren tüm coğrafi bölgelerde” görev yapması ve uçaklara zarar vermek üzere tasarlanmış 12 yıllık mühimmat içermesi planlanıyor.

İsveç’in bu tedariki, ülkenin silahlı kuvvetler komutanı Micael Byden’in Rusya’nın Baltık Denizi bölgesindeki emellerine ilişkin endişelerini dile getirdiği bir dönemde gerçekleşti.

Bu ayın başlarında Rus hükümeti, ülkenin Finlandiya Körfezi’ndeki adaları ve Kaliningrad çevresindeki deniz sınırlarını gözden geçirme planlarını açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close